Mapa Wysp Alandzkich

położenie, ludność | klimat, pogoda | turystyczny niezbędnik | dojazd z Polski | adresy, telefony | mapy | zdjęcia | Mariehamn | główna wyspa | archipelag | Alandy na rowerze | webcam

Pobierz tekst całego przewodnika w formacie PDF, stan na 7.4.2009  (33 strony, 1,32 MB)        Acrobat Reader Pobierz program do odczytu plików pdf

Trasa Gdańsk-NynäshamnKOMUNIKACJA PROMOWA

Na Wyspy Alandzkie można dostać się płynąc promami Polskiej Żeglugi Bałtyckiej  Polferries z Gdańska do Nynäshamn (520 km). Podróż trwa 19 godzin.

W 2003 armator zakupił prom m/f Scandinavia od szwedzkich linii Gotland Ab, gdzie pływał jako m/f Visborg. Jednostka pochodzi z 1980, lecz dzięki modernizacji w 1999 jest w pełni przystosowana do wymogów morskiej żeglugi pasażerskiej. Prom mierzy 146 x 25,5 x 5,51 m, rozwija prędkość 21 węzłów, zabiera 2072 pasażerów i 510 samochodów osobowych oraz posiada 1142 miejsca w kabinach.

Wobec rosnącego zapotrzebowania na przewozy cargo na tej linii, pod koniec 2006 Polska Żegluga Bałtycka – Polferries zakupiła pochodzący z 1981 prom towarowo-pasażerski „Baltivia”, wcześniej m/f Dieppe, który od 8 stycznia 2007 pływa do Nynäshamn na przemian ze „Scandinavią”, dzięki czemu trasa ta obsługiwana jest codziennie. Jednostka zabiera na pokład 80 zestawów ciężarowych, 30 samochodów osobowych oraz 250 pasażerów. Prom "Baltivia" ma 147 m długości, 24 m szerokości, zanurzenie 6,26 m, rozwija prędkość 21 węzłów.

Obydwa promy wypływają z Gdańska o godz.18:00 i są na miejscu następnego dnia o 13:00. Z Nynäshamn wyjście również o 18:00 i przyjście do Gdańska o 13:00. Szczegółowy rozkład rejsów i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej przewoźnika. Armator oferuje również rejsy promocyjne, zniżki grupowe, rodzinne oraz bilety 10-przejazdowe.

Z Nynäshamn do Sztokholmu jest 60 km (droga nr 73). Kursują tam co godzinę pociągi podmiejskie. Rowery można w tych pociągach przewozić, lecz tylko do i z Västerhaninge lub Stockholm Västra, a więc nie do dworca Sztokholm Centralny.

Ze Sztokholmu odpływają do Finlandii promy  Viking Line Silja Line zawijając po drodze na Alandy, lecz płyną one długo i docierają do Mariehamn w środku nocy lub nad ranem. Są to rejsy wycieczkowo-rozrywkowe. Istnieją też jednak inne połączenia. Należy od Sztokholmu jechać na północ autostradą E18 w kierunku Norrtälje, a następnie 5 km przed tym miastem skręcić w prawo do Kapellskär, skąd odpływa prom Ålandsfärjan do Mariehamn. Drogi są wszędzie bardzo dobrze oznakowane. Odcinek Sztokholm - Kapellskär liczy 90 km. Pokonanie samochodem całego odcinka Nynäshamn - Kapellskär (150 km) zajmuje dwie godziny. Na tej trasie kursuje też autobus Viking Line z Cityterminalen w Sztokholmie, skomunikowany z promem. Odjeżdża on dwie godziny przed planowym odejściem promu ze stanowiska nr 14-15. Dworzec Cityterminalen położony jest przy centralnym dworcu kolejowym w Sztokholmie. W głównym holu Cityterminalen znajdują się kasy Viking Line, gdzie kupimy bilety. Podróż promem z Kapellskär do Mariehamn trwa dwie i pół godziny. Na promie należy przestawić zegarek o godzinę do przodu, gdyż zmieniamy strefę czasową. Na Alandach obowiązuje czas wschodnioeuropejski.  

Istnieje też możliwość skorzystania z linii promowej  Eckerö Linjen Grisslehamn-Eckerö. Ze Sztokholmu należy również kierować się na autostradę E18, jednak przed Norrtälje nie skręcać w prawo, lecz jechać dalej przez miasto, a następnie drogą nr 76 do drogi nr 283, którą już prosto do Grisslehamn. Stąd w sezonie letnim kursują dwa promy m/f Eckerö i m/f Roslagen do Eckerö na Wyspach Alandzkich. Ta trasa jest nieco dłuższa, ponadto odcinek Norrtälje-Grisslehamn niezbyt wygodny (uwaga na liczne ograniczenia prędkości do 50 km/h). Czasami jednak warto z niej skorzytać z uwagi na częstsze odejścia promów i krótszą o pół godziny podróż morską. Jednak ogólny czas dojazdu na Alandy zarówno przez Kapellskär, jak i Grisslehamn  jest podobny i ze Sztokholmu wynosi on około 4 godzin.

Sklepy wolnocłowe   Na promach kursujących między Szwecją i Finlandią, a od pewnego czasu także Estonią i zawijających na Alandy, funkcjonują sklepy wolnocłowe. Wyspy Alandzkie zachowały odrębność w zakresie przepisów podatkowych i celnych po wejściu Finlandii do Unii Europejskiej. Przywilej ten jest decydującym źródłem egzystencji armatorów i samych Alandczyków. Dlatego coraz więcej linii promowych w tym regionie Bałtyku prowadzi po drodze przez Alandy. Należy jednak mieć świadomość, że sklepy wolnocłowe nie stanowią większej atrakcji dla polskich turystów. Ceny są tam wyższe niż w Polsce, ponadto w dalszym ciągu obowiązują ograniczenia ilości wwożonego na Wyspy alkoholu i innych towarów.

Zobacz też mapkę trasy Nynäshamn-Sztokholm-Kapellskär/Grisslehamn. 

Mariehamn z lotu ptakaKOMUNIKACJA LOTNICZA

Podróże lotnicze na Wyspy Alandzkie cieszą się niewielkim zainteresowaniem, gdyż są drogie, a połączenia rzadkie i niedogodne. Od 2006 linię Mariehamn-Helsinki (255 km) obsługuje linia Flybe. Wykonywane są dwa loty w dni powszednie i jeden w weekendy. Istnieje również możliwość dotarcia do Mariehamn z lotniska Arlanda koło Sztokholmu (150 km), połączeniem obsługiwanym przez linię NextJet. Ceny biletów są jednak szokujące: od 100 EUR wzwyż za 25-minutowy lot w jedną stronę.

Na zdjęciu obok widok z lotu ptaka na Mariehamn w kierunku południowym (26.7.2006). 

 

A MOŻE SAMOLOT + PROM?Polozenie lotniska w Mariehamn

Inną propozycją jest podróż lotnicza z Polski do Sztokholmu, a następnie promem do Mariehamn lub Eckerö. Łączny czas całej podróży nie powinien przekroczyć 10 godzin, a cena samego biletu lotniczego 50-100 EUR w obie strony.

Istnieją połączenia tanich linii lotniczych Wizzair z Warszawy, Poznania, Katowic i Gdańska do Sztokholmu Skavsta (NYO), a także z Gdańska do Turku (TKU) w Finlandii. Lotnisko Skavsta położone jest w pobliżu miasta Nyköping, 100 km na południe od stolicy Szwecji. Czas dojazdu do Sztokholmu wynosi stamtąd 80-90 minut. Ceny biletów są przystępne, szczególnie przy wcześniejszej rezerwacji.

Z lotniska Arlanda, 45 km na północ od Sztokholmu, do dworca autobusowego Cityterminalen w centrum miasta dostać się można autobusami Flygbussarna. Kursują one co 15 minut, podróż trwa 45 minut, a bilet kosztuje 99 SEK w jedną stronę lub 198 SEK w obie. Z dworca Cityterminalen, ze stanowisk nr 14 i 15, odjeżdżają autobusy do Kapellskär, z reguły na dwie godziny przed odejściem promu do Mariehamn. Bilet kosztuje 55 SEK lub 6 EUR i należy go nabyć w holu dworca w biurze Viking Line. Tam też kupimy bilety na prom.

Jeśli chcemy popłynąć promem Eckerö Linjen musimy dostać się do Grisslehamn. Dojazd do terminalu jest w tym wypadku nieco dłuższy, ale ogólny czas podróży podobny jak przez Kapellskär. Z dworca autobusowego Cityterminalen w Sztokholmie kursuje również autobus do promu w Grisslehamn.

Strona glówna PL