Mapa Wysp Alandzkich

położenie, ludność | klimat, pogoda | turystyczny niezbędnik | dojazd z Polski | adresy, telefony | mapy | zdjęcia | Mariehamn | główna wyspa | archipelag | Alandy na rowerze | webcam

Pobierz tekst całego przewodnika w formacie PDF, stan na 7.4.2009  (33 strony, 1,32 MB)        Acrobat Reader Pobierz program do odczytu plików pdf

Jak już wspomniałem na poprzednich stronach, Wyspy Alandzkie można z powodzeniem zwiedzić na rowerze. Jest to bardzo popularny środek transportu i to nie tylko wśród turystów. Na rowerach licznie też jeździ miejscowa ludność, do pracy i po zakupy, przez okrągły rok. Wiadomo - zdrowie, kondycja, no i z korzyścią dla kieszeni.

Odcinek przez SzwecjęOdcinek Sztokholm-Kapellskär

Po przybyciu promem z Gdańska do Nynäshamn, o ile nie dysponujemy samochodem i nie wyruszamy w drogę bezpośrednio na rowerze, należy wiedzieć, że istnieje pewne ograniczenie ich przewozu pociągami podmiejskimi do Sztokholmu (60 km). W okresie szczytu, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 6-9 i 15-18 wolno nam przewieźć rower tylko do Västerhaninge, poza tym okresem do stacji Stockholm Södra (jeden przystanek przed Stockholm Centralen). W przypadku rozpoczęcia podróży przed okresem szczytu wolno jednak dowieźć rower do stacji Stockholm Södra. Przewóz roweru jest bezpłatny, natomiast bilet normalny (24-godzinny) na przejazd kosztuje 100 SEK i można go nabyć w kiosku SL Center w Nynäshamn lub u konduktora w pociągu.

Będąc już w Sztokholmie, na Wyspy Alandzkie można się dostać na dwa sposoby: bezpośrednio z terminalu Statsgården (wym. statsgorden) lub z Kapellskär (wym. kapelszer), dokąd jest 90 km. Nie polecam pokonywania tej trasy na rowerze, gdyż prowadzi ona głównie autostradą, natomiast zwykłymi drogami jest dużo dalej. Autobusy z dworca Cityterminalen w Sztokholmie do przystani w Kapellskär są skomunikowane z promem Ålandsfärjan i mogą zabrać dwa rowery po uprzedniej rezerwacji i w miarę wolnego miejsca za tylną burtą. Bilety kupimy w holu dworca Cityterminalen w biurze Viking Line. Jeśli natomiast wypływamy promem bezpośrednio ze Sztokholmu Statsgården, to bilety możemy także nabyć bezpośrednio na tym terminalu.

Opłaty za przejazd i przewóz rowerów na Wyspy AlandzkieAlandy na rowerze 2012

Viking Line Sztokholm-Mariehamn 65 SEK, do Turku i Helsinek 80-89 SEK za rower (z Kapellskär do Mariehamn gratis). Silja Line Sztokholm-Mariehamn 10 EUR, Eckerö Linjen Grisslehamn-Eckerö bezpłatnie. Uwaga: w przypadku przewozu rowerów na bagażniku samochodu należy zgłosić ten fakt przy rezerwacji biletów.

Po dotarciu do Sztokholmu najrozsądniej jest zapłacić za przewóz roweru promem bezpośrednio do Mariehamn. Rezerwacja miejsc dla rowerów w autobusie do Kapellskär jest niepewna, a bilet kosztuje 5 EUR za rower w jedną stronę. Ponadto koszt przejazdu promem ze Sztokholmu nie jest dużo wyższy niż z Kapellskär.

Wypożyczalnie rowerów

Jeśli nie zabraliśmy ze sobą własnych dwóch kółek, możemy skorzystać z wypożyczalni na miejscu. W Mariehamn naprzeciw terminalu Viking Line, a także w Eckerö przy terminalu Eckerö Linjen znajdują się wypożyczalnie sprzętu turystycznego, czynne przez cały tydzień od rana do wieczora.

Ceny w sezonie 2010 za jedną dobę/tydzień: rower zwykły 8 EUR/40 EUR, z przerzutką trzybiegową 10/50, dwuosobowy z przerzutką trzybiegową 22/110, przyczepka rowerowa 8/40, kask 2/10, torba rowerowa 2/10.

Rezerwacja: Ro No Rent, Box 13, AX-22101 Mariehamn, tel. +358 18 12 820, fax 32 666, GSM +358 400 529 315.

Inne ważne informacje znajdziesz w  turystycznym niezbędniku.W oczekiwaniu na prom rowerowy Nadja

Zwiedzamy Alandy na rowerze

Zapoznaj się z mapą i  kalkulatorem odległości między kilkudziesięcioma punktami na Alandach i w okolicach. Kalkulator oblicza odległości w linii prostej. Strona jest w języku szwedzkim.

Rowerzyści na drodze mają takie same prawa jak inni kierowcy. Poruszając się po wyznaczonych dla nich ścieżkach mają pierwszeństwo, jeśli ich drogi krzyżują się z drogami kołowymi. Nie ma zakazu poruszania się po drogach publicznych dzieciom, oczywiście pod opieką dorosłych.

W pobliżu Godby (wym. gudby), w ciągu drogi nr 2 w kierunku Sund, znajduje się krótki tunel, przez który nie wolno przejeżdżać rowerzystom. Należy objechać go górą lub podejść z rowerem i ewentualnie zrobić przy okazji odpoczynek na szczycie. Jest tam ładny punkt widokowy i kawiarnia "Uffe på Berget".

Ukształtowanie terenu na Alandach nie jest uciążliwe dla rowerzystów. Mimo iż najwyższe wzniesienie wynosi tu 129 m npm., drogi z reguły są płaskie i nie występują strome podjazdy.

Znaki na wyznaczonych drogach dla rowerów:

jechać

na wprost

skręcić

w prawo

lub w lewo

Trasy rowerowe

Na Alandach jest dużo tras rowerowych, zarówno wytyczonych i oznakowanych, jak i nieoznakowanych oraz zwykłych ścieżek, o różnym standardzie.

Trasa 1. Na południe od Mariehamn  28 km, nieoznakowana, łatwa w orientacji.

Trasa rekreacyjna na około 2-3 godziny. Początek w Mariehamn na Ålandsvägen a następnie w kierunku południowym przez Västra Ytternäsvägen, Nåtö (wym. note) i Järsö (wym. jesze) aż do końca drogi. Powrót początkowo tą samą trasą, następnie w kierunku Östernäs, w pobliżu ośrodka turystycznego Gröna Udden, Parkgatan do centrum miasta. Po drodze ładne, urozmaicone widoki, dużo ptactwa wodnego, płaskie, skaliste brzegi. Trasa prowadzi przez pewien odcinek ścieżką przyrodniczą na obszarze rekreacyjnym. Istnieje możliwość kąpieli w Espholm, Gröna Udden i Lilla Holmen. Sklep spożywczy i kiosk w Västernäs, 2 km od startu oraz na terenie ośrodka Gröna Udden.

Trasa 2. Wokół głównej wyspy w 4 dni  175 km, oznakowana.

Trasa przyrodniczo-historyczna, bardzo atrakcyjna, umożliwia zwiedzenie niemal całej głównej wyspy. Prowadzi z Mariehamn przez gminy Jomala, Finström, Sund, Vårdö, Saltvik, Geta, Hammarland i z powrotem do Mariehamn. Najciekawsze punkty: zamek w Kastelholm, ruiny umocnień w Bomarsund (wym. bumarsund), wioska z epoki kamienia łupanego i sześć średniowiecznych kościołów. Po drodze ładne widoki, m.in. łąk w Ramsholmen i Skarpnåtö (wym. skarpnote) i okolic z wieży widokowej na Getabergen. Trasa wymaga dwóch przepraw promami rowerowymi - więcej informacji poniżej na tej stronie. Na szlaku sporo punktów gastronomicznych i miejsc noclegowych. Bliższy opis obiektów turystycznych, których zwiedzenie umożliwia ta trasa, jest na stronie o  głównej wyspie.

Trasa 3. Na archipelag (Föglö) w 1-2 dni, nieoznakowana, łatwa w orientacji.

Trasa bardzo atrakcyjna widokowo. Umożliwia poznanie unikalnej przyrody archipelagu Alandów, dostarczając niezapomnianych wrażeń. Rozpoczyna się na przystani w Långnäs (wym. longnes) w gminie Lumparland, dokąd 28 km z Mariehamn. Po dotarciu tam udajemy się promem samochodowym na Kökar (wym. ciokar, jak "ciocia") lub do Galtby i po 40 minutach wysiadamy w Överö w gminie Föglö. Stamtąd jedziemy 18 km do Degerby i wracamy innym promem do Svinö na głównej wyspie. Ze Svinö do Mariehamn jest 25 km. Odcinek na Föglö, który jest zasadniczym celem tej trasy, obfituje w ciekawe widoki, oddaje specyficzną atmosferę mijanych pól, lasów i osiedli. Możliwość kąpieli w Lumpo i Degerby, gdzie także nowoczesna pływalnia kryta. Sklep spożywczy w Degerby i przy kościele w Lumparland, kawiarnia na promie do Överö. Możliwość noclegu w domkach campingowych w Långnäs, Svinö i Finnholm lub w pensjonacie Enigheten w Degerby. Więcej o gminie Föglö

Trasa 4. Wokół Lumparn w 3 dni.

Należy udać się z Mariehamn do Lumpo w gminie Lumparland (30 km), skąd dwa razy dziennie odpływa prom rowerowy do Bomarsund w gminie Sund (rozkład jazdy poniżej). Przeprawa trwa 30 minut. Stamtąd wracamy do Mariehamn (30 km), zwiedzając po drodze ruiny fortecy i muzeum w Bomarsund oraz zamek w Kastelholm. Po drodze możliwości noclegu i wiele punktów gastronomicznych.

Trasa 5. Maraton siedmiodniowy.

Początek jak poprzednio Mariehamn-Lumpo, następnie po przybyciu promem do Bomarsund należy konytuować jazdę do Sandö w gminie Vårdö, skąd 15 minut promem kablowym na Simskäla (wym. simszela). Następnie przejazd do Västra Simskäla i dalej promem rowerowym do Långbergsöda (wym. longberjsöda) w gminie Saltvik. Stamtąd do Geta (wym. jeta) i kolejnym promem rowerowym z Hällö (wym. helle) do Skarpnåtö (wym. skarpnote) w gminie Hammarland. Stamtąd do Mariehamn 35 km.

Propozycje tras rowerowych alandzkiego biura podróży Ålandsresor (kliknij na miniaturki, aby powiększyć mapki):

Trasa 1

Trasa 2

Trasa 3

Trasa 4

Trasa 5

Trasa 6

5 dni, 110 km, 8 gmin, wokół głównej wyspy, ładne widoki, dwa promy

7 dni, 100 km, archipelag południowy, ładne widoki, dwa promy

3 dni, 90 km, wokół Lumparn, obiekty historyczne, jeden prom

4 dni, 95 km, wioska sprzed 6000 lat, ładne widoki, dwa promy

8 dni, 185 km, 10 gmin, cała główna wyspa i część archipelagu, trzy promy

4 dni, 100 km, które można podzielić na dwa oddzielne etapy - 25 i 75 km

Podałem jedynie kilka przykładów tras. Mając dokładne mapy  głównej wyspy lub  całego archipelagu oraz niezbędne  informacje praktyczne możemy zaplanować sobie własne trasy odpowiednie do naszych możliwości czasowych i kondycyjnych.

Orientacyjne odległości wzdłuż głównych dróg:

Mariehamn - Eckerö Berghamn, droga nr 1 - 34 km

Mariehamn - Hammarland Skarpnåtö, droga nr 1 - 35 km

Mariehamn - Godby, droga nr 2 - 16 km

Godby - Vårdö Hummelvik, droga nr 2 - 34 km

Godby - Saltvik Tengsödavik prom rowerowy - 20 km

Godby - Geta Hällö prom rowerowy, droga nr 4 - 26 km

Mariehamn - Lemland Söderby, droga nr 3 - 14 km

Lemland Söderby - Lumparland Långnäs, droga nr 3 - 14 km

Mariehamn - Lumparland Svinö, droga nr 3 - 25 km

Promy rowerowe - rozkłady,  terminy kursowania i ceny w sezonie 2013

nazwa

promu

relacja

terminy

kursowania

rozkład jazdy

opłata w jedną stronę

poj.

tel. GSM

rower

wózek

Silvana

Hammarland Skarpnåtö - Geta Hällö

15-30.6 i

1-20.8

Skarpnåtö

11:00

Hällö

11:30

10 EUR

5 EUR

50

+358 400 229 149

1-31.7

Skarpnåtö

11:00, 16:30

Hällö

11:30, 17:00

Kajo

Vårdö Simskäla - Saltvik Tengsödavik

27.6-14.8

Simskäla

11:00

Tengsödavik

11:30

10 EUR

5 EUR

30

+358 400 783 086

Od 2011 roku na promach pasażersko-samochodowych kursujących regularnie po archipelagu obowiązuje roku opłata 5 EUR za rower. Rezerwacja miejsc zalecana jest już przy 3-4 rowerach (nie dotyczy odcinka Svinö-Degerby). Należy przybyć w pobliże promu najpóźniej 15 minut przed jego odpłynięciem. Rezerwacja tel. +358 18 25155, fax +358 18 17815, e-mail info@alandstrafiken.aland.fi

Autobusy mogą przewieźć rowery tylko w miarę wolnego miejsca. Stała opłata za rower wynosi 5 EUR niezależnie od długości trasy. Rezerwacje nie są przyjmowane.

Drogi Czytelniku!

Wyspy Alandzkie są idealnym celem podróży dla każdego turysty. Jest tu pięknie o każdej porze roku, szczególnie jednak latem. Już sama podróż na Alandy stanowi niezapomnianą pamiątkę na całe życie. Najcenniejszym walorem jest oczywiście unikalna przyroda. Można tu w nieskończoność podziwiać piękne i różnorodne krajobrazy. Można też zwiedzać muzea i zabytkowe kościoły. Można wynająć samochód, rower, motorówkę, łódź wiosłową, kajak, pojeździć konno, obejrzeć cały archipelag z pokładu śmigłowca, łowić ryby, pograć w golfa, wspinać się po skałach i nurkować. Można chodzić na koncerty i oglądać widowiska folklorystyczne. Można wreszcie dobrze zjeść i zabawić się w restauracjach i lokalach rozrywkowych, a przy dużym szczęściu nawet wygrać pieniądze w kasynie...

Myślę, że mój serwis o Wyspach Alandzkich przydał Ci się choć trochę. Jeśli jesteś zainteresowany jakąś szczególną ofertą lub masz pytania i uwagi - napisz do mnie. Możesz też za moim pośrednictwem zamówić polskojęzyczny przewodnik po Wyspach Alandzkich. Wszelkiej pomocy udzielę Ci bezinteresownie.

Zapraszam i życzę miłego wypoczynku oraz wielu wrażeń!